2017 Australian Masters Championships

Victoria
Date: Thu 18th - Sun 21st May , 2017
Venue: Nagambie
Lane Draw
Options:  Select Day:      Show
Thursday 18th May, 2017

Race 180. MF4x : Mens Masters F 4xHeat 1
Start Time: 9:30 AM1000M
A380.07Power House[F] Stephen Spring, Nigel Finney, Brendon Beattie, Andre de Boer
A480.05Melbourne[F] Stephen Mollard, John Dollisson, Philip Morgan, Peter McConnell
A580.02Black Mountain[F] Paul Champness, David Nash, Peter Wright, Stephen Trowell
A680.03Essendon/Sunshine Coast[F] Tim Juzefowicz [ESSEN], Ian Luxford [SUNC], Stewart Allsop [ESSEN], Bill Nugent [ESSEN]

Progress: 1,2,3->Final; Rest->Eliminated
Race 280. MF4x : Mens Masters F 4xHeat 2
Start Time: 9:35 AM1000M
B380.01ANU/Canberra[F] John Blackwell [CANB], Peter Laidlaw [CANB], Randal Lawrence [CANB], Peter Macartney [ANU]
B480.06Melbourne University[F] Sandy Marshall, Peter Antonie, Richard Saul, Geoffrey Rees
B580.08Sandy Bay[F] Christopher Rippon, Trevor Sullivan, Mike Paine, Christopher Potter
B680.04Manning River[F] Graham Nix, Colin Broos, Roy Halliday, Murray Doust

Progress: 1,2,3->Final; Rest->Eliminated
Race 32. WA2x : Womens Masters A 2xHeat 1
Start Time: 9:40 AM1000M
C202.03Carrum[A] Angelique Lele, Jacquie Deeble
C302.06Lower Clarence/Pine Rivers[A] Em Schmeider [PINER], Candice Jagoe [LWRCL]
C402.08Riverway/Townsville JCU[A] Angela Taylor [TOWNS], Lahnie Clarke [RRC]
C502.02Canberra[E] Fiona Blackwell, Kerry Knowler
C602.04Leichhardt/Mosman[A] Wendy Miller [MOSM], Christine Seeliger [LEICH]

Progress: 1,2,3->Final; Rest->Eliminated
Race 42. WA2x : Womens Masters A 2xHeat 2
Start Time: 9:45 AM1000M
D202.01Barwon[B] Tanya Sutherland, Maxine Rice, Coach: Zoe Ryan
D302.05Leichhardt/Sydney[B] Jennifer Edge [SRC], Daniela Borgert [LEICH]
D402.09Torrens/Black Mountain-ADFA[B] Sarelle Woodward [BMRC], Alyssa Everson [TORR]
D502.07Power House[B] Sally McManamny, Rebecca Marshall
D602.10University of Tasmania[B] Alicia Gustafsson, Jacqui Hope, Coach: Peter Holloway

Progress: 1,2,3->Final; Rest->Eliminated
Race 547. WD4- : Womens Masters D 4-Heat 1
Start Time: 9:50 AM1000M
E347.03Essendon[E] Judy Armstrong, Tracy Buchanan-Black, Fiona O'Brien, Lisa Gandolfo
E447.01Black Mountain/Canberra-ADFA[D] Amanda Brian [CANB], Larraine Champness [BMRC], Kerry Knowler [CANB], Virginia Hayward [BMRC]
E547.05North Shore 1[D] Peggy McBride, Nicki Blackwell, Renai Venables, Tamsin Brew, Coach: Kim Rudder
E647.06Port Adelaide[D] Collette Barry, Symonne Wickman, Alison Smith, Jeanette Cordwell, Coach: Steve Pennington

Progress: 1,2,3->Final; Rest->Eliminated
Race 647. WD4- : Womens Masters D 4-Heat 2
Start Time: 9:55 AM1000M
F347.04Melbourne University[D] Meredith Williams, Claire Grayston, Bea Klein-van Mullekom, Fleur Spriggs
F447.07Power House[F] Helen McManamny, Sally McKenzie, Karen Patten, Debbie Van Der Kraan
F547.02DMCRC/Brisbane Water[E] Susan Sluce [BRISW], Andrea Rippon [DMCRC], Catherine Hughes [DMCRC], Michele Duffy [DMCRC]

Progress: 1,2->Final; Rest->Eliminated
Race 750. MD1x : Mens Masters D 1xHeat 1
Start Time: 10:00 AM1000M
G250.11Power House[D] Andre de Boer
G350.08Lake Tuggeranong[D] Vince Townsend
G450.04Corio Bay[D] Richard Axe
G550.01Banks[E] George Costaras
G650.02Barwon[D] Phil Ryan

Progress: 1,2->Final; Rest->Eliminated
Race 850. MD1x : Mens Masters D 1xHeat 2
Start Time: 10:05 AM1000M
H250.09Mildura[D] Rob Ellis
H350.06Essendon[D] David Jacka
H450.07Hawthorn[E] Mark Oliver
H550.12Shoalhaven[D] Dean Watts, Coach: Andrew Parry
H650.10Pine Rivers[D] Iain Flockhart, Coach: Ray Smith

Progress: 1,2->Final; Rest->Eliminated
Race 950. MD1x : Mens Masters D 1xHeat 3
Start Time: 10:10 AM1000M
I350.05Essendon[D] Donald McNeill
I450.14Yarra Yarra[D] Ioannis Anastasopoulos
I550.13St George[D] Alan Robertson, Coach: Bruce Williams
I650.03Black Mountain[D] Ben Geier

Progress: 1,2->Final; Rest->Eliminated
Race 1087. WG4x : Womens Masters G 4xHeat 1
Start Time: 10:15 AM1000M
J387.06North Shore Composite[G] Susan Walter [NSHR], Lindy Nisbett [DRC], Nicky Cato [PRC], Susan Wannan [NSHR]
J487.08Toowong[G] Trish Carter, Lynette Brown, Julie-Ann Kelly, Marion Elliott, Coaches: Angelina Ellis, Terry Mulligan
J587.04Melbourne University/Hawthorn[G] Patsy Montgomery [MUBC], Josephine Bant [HAWTH], Pamela Whiting [MUBC], Jennifer Bingham [MUBC]
J687.07Sydney[G] Dorothy De George, Kaye Smythe, Deborah Church, Fiona Martin

Progress: 1,2,3->Final; Rest->Eliminated
Race 1187. WG4x : Womens Masters G 4xHeat 2
Start Time: 10:20 AM1000M
K387.01Corio Bay[G] Helen David, Christine Hargreaves, Sally Galbraith, Joan Sykes
K487.02Goolwa[G] Diana Tebneff, Dianne Altmann, Raven North, Ute Wegener, Coach: Bob Russell
K587.05Nagambie/Canberra[G] Nerida Carter [CANB], Anne Nicolay [CANB], Maxine James [CANB], Beth Walter [NRC]
K687.03Manning River Composite[G] Jeanette Beeton [LMRC], Chilly Parker [RRC], Judi Walsh [CANB], Amanda Cavill [MANN]

Progress: 1,2,3->Final; Rest->Eliminated
Race 1257. WE1x : Womens Masters E 1xHeat 1
Start Time: 10:25 AM1000M
L257.07Bunbury[F] Barbara Della-Sale
L357.08Bunbury[F] Jennifer Coote
L457.01Black Mountain[E] Jeanette Gasson
L557.13Richmond[E] Geraldine Goss
L657.10Lake Tuggeranong[E] Irene McMahon

Progress: 1,2->Final; Rest->Eliminated
Race 1357. WE1x : Womens Masters E 1xHeat 2
Start Time: 10:30 AM1000M
M257.12Power House[E] Catherine Allen
M357.04Bunbury[G] Nancy Churchill
M457.05Bunbury[E] Pina Barbera
M557.02Black Mountain[E] Mary Bonney
M657.14Shellharbour City[E] Heather Gavin

Progress: 1,2->Final; Rest->Eliminated
Race 1457. WE1x : Womens Masters E 1xHeat 3
Start Time: 10:35 AM1000M
N357.03Black Mountain[E] Pamela Nash
N457.11Port Adelaide[E] Alison Smith, Coach: Steve Pennington
N557.06Bunbury[E] Nola Cigulev
N657.09Hawthorn[E] Suzan Andrews

Progress: 1,2->Final; Rest->Eliminated
Race 15106. MH1x : Mens Masters H 1xHeat 1
Start Time: 10:40 AM1000M
O3106.03Corio Bay[H] Jeff Sykes
O4106.01Black Mountain[I] Alex Leitch
O5106.05Manning River 1[H] Philip Peade
O6106.06Melbourne[H] Ray Young

Progress: 1,2,3->Final; Rest->Eliminated
Race 16106. MH1x : Mens Masters H 1xHeat 2
Start Time: 10:45 AM1000M
P3106.07Melbourne[H] Paul Bridgeford
P4106.02Canberra[H] Michael Peedom
P5106.08Swan River[I] George Xouris
P6106.04Drummoyne[H] Graham Wearne

Progress: 1,2,3->Final; Rest->Eliminated
Race 1730. WC2x : Womens Masters C 2xHeat 1
Start Time: 11:00 AM1000M
Q230.10Nagambie[C] Sharon Jaudzemis, Clare Dalton
Q330.14Townsville JCU[C] Deborah O'Kane, Dana Green, Coach: Corby Green
Q430.03Black Mountain-ADFA[C] Kate Freebody, Jane Robinson
Q530.02Albert Park-Sth Melbourne[C] Lisa Letic, Marie Cecile Lacoste, Coach: Allen McCowan
Q630.05Corowa[C] Susan Scott, Julie Underwood, Coach: Wesley Canny
Q730.12Shoalhaven[C] Katrina Davis, Bronwyn Opferkuch, Coach: Andrew Parry

Progress: 1,2->Final; Rest->Eliminated
Race 1830. WC2x : Womens Masters C 2xHeat 2
Start Time: 11:05 AM1000M
R230.07Melbourne/Hawthorn[C] Niki Calastas [HAWTH], Jenn Kilby [MELB]
R330.04Commercial[C] Andrea Paynter, Christine Taylor
R430.11North Shore[C] Elizabeth Denney-Wilson, Emma Woods
R530.13St George[C] Andrea Cooze, Amanda Behrendt, Coach: Bruce Williams
R630.16Wendouree Ballarat/Melbourne[C] Tanja Nishibata [MELB], Lee-Anne Martin [WENDB]

Progress: 1,2->Final; Rest->Eliminated
Race 1930. WC2x : Womens Masters C 2xHeat 3
Start Time: 11:10 AM1000M
S230.17Yarra Yarra[C] Jenny Yann, Michelle Yann
S330.01ANU/Canberra-ADFA[C] Selina Rowland [CANB], Dearne Grant [ANU]
S430.15University of WA/WARC[C] Katie Andrew [WARC], Lynne Mannolini [UWABC], Coach: Greg Willson
S530.06Essendon[C] Zoe Ryan, Dale Bell
S630.09Lindisfarne/Ulverstone[D] Kim Badcock [URC], Jillian Johnstone [LINDF]
S730.08Lake Tuggeranong[C] Irene McMahon, Christine Young

Progress: 1,2->Final; Rest->Eliminated
Race 20118. MI4- : Mens Masters I 4-Final
Start Time: 11:30 AM1000M
T4118.01Banks/Richmond[I] Ray Dennis [RCHMD], Peter Anderson [BANKS], Dennis Millikan [BANKS], Robert Blair [BANKS]
T5118.02Canberra Composite[I] John Mitchell [DRC], Robert Hearn [NSHR], David Cay [NSHR], Michael Colledge [CANB]
Race 21119. MI4+ : Mens Masters I 4+Final
Start Time: 11:35 AM1000M
U3119.01Banks[I] Derrick Wilson, Alan Swindon, Rodney Pilmore, James McKay, Cox: John Seale
U4119.03Toowong/Sunshine Coast[I] Rodney Hutchinson [SUNC], Ted Egerton [SUNC], Peter Park [TOOW], Jim Gibb [TOOW], Cox: Jasmine Halley [TOOW], Coach: Ted Egerton
U5119.02Nagambie Composite[I] Donald Gibb [YARRA], Graeme Gibb [NRC], Max Lindsay [MRC], Mike Walter [NRC], Cox: Justin Rhodes [UQBC]
Race 2274. WF2- : Womens Masters F 2-Final
Start Time: 11:40 AM1000M
V274.05Toowong[F] Heather Warren, Marion Elliott, Coaches: Angelina Ellis, Terry Mulligan
V374.01Perth[F] Vanessa Grant, Lorraine Ironside
V474.02Perth/Yarra Yarra[F] Judith McCombe [YARRA], Elizabeth Amann [PRC]
V574.04Toowong[F] Julie-Ann Kelly, Robyn Herries, Coaches: Angelina Ellis, Terry Mulligan
V674.03Power House[F] Julie Playfair, Kathryn Taylor
Race 2380. MF4x : Mens Masters F 4xFinal
Start Time: 11:45 AM1000M
W180.01ANU/Canberra[F] John Blackwell [CANB], Peter Laidlaw [CANB], Randal Lawrence [CANB], Peter Macartney [ANU]
W280.05Melbourne[F] Stephen Mollard, John Dollisson, Philip Morgan, Peter McConnell
W380.04Manning River[F] Graham Nix, Colin Broos, Roy Halliday, Murray Doust
W480.03Essendon/Sunshine Coast[F] Tim Juzefowicz [ESSEN], Ian Luxford [SUNC], Stewart Allsop [ESSEN], Bill Nugent [ESSEN]
W580.06Melbourne University[F] Sandy Marshall, Peter Antonie, Richard Saul, Geoffrey Rees
W680.02Black Mountain[F] Paul Champness, David Nash, Peter Wright, Stephen Trowell
Race 242. WA2x : Womens Masters A 2xFinal
Start Time: 11:50 AM1000M
X102.03Carrum[A] Angelique Lele, Jacquie Deeble
X202.09Torrens/Black Mountain-ADFA[B] Sarelle Woodward [BMRC], Alyssa Everson [TORR]
X302.06Lower Clarence/Pine Rivers[A] Em Schmeider [PINER], Candice Jagoe [LWRCL]
X402.10University of Tasmania[B] Alicia Gustafsson, Jacqui Hope, Coach: Peter Holloway
X502.04Leichhardt/Mosman[A] Wendy Miller [MOSM], Christine Seeliger [LEICH]
X602.05Leichhardt/Sydney[B] Jennifer Edge [SRC], Daniela Borgert [LEICH]
Race 2511. MA2- : Mens Masters A 2-Final
Start Time: 11:55 AM1000M
Y211.02Black Mountain[C] Mark Partridge, Ian Mongan
Y311.05Power House[C] Drew Holman, Nicholas Andreou
Y411.03Canberra/Black Mountain-ADFA[C] Leigh Gordon [BMRC], Chris Lowe [CANB]
Y511.04Hawthorn[C] Conrad Tulloch, Shane O'Connor-Smith
Y611.01Black Mountain-ADFA[B] Jeremy Lawrence, Nic Williams
Race 2647. WD4- : Womens Masters D 4-Final
Start Time: 12:00 PM1000M
Z147.01Black Mountain/Canberra-ADFA[D] Amanda Brian [CANB], Larraine Champness [BMRC], Kerry Knowler [CANB], Virginia Hayward [BMRC]
Z247.05North Shore 1[D] Peggy McBride, Nicki Blackwell, Renai Venables, Tamsin Brew, Coach: Kim Rudder
Z347.04Melbourne University[D] Meredith Williams, Claire Grayston, Bea Klein-van Mullekom, Fleur Spriggs
Z447.06Port Adelaide[D] Collette Barry, Symonne Wickman, Alison Smith, Jeanette Cordwell, Coach: Steve Pennington
Z547.02DMCRC/Brisbane Water[E] Susan Sluce [BRISW], Andrea Rippon [DMCRC], Catherine Hughes [DMCRC], Michele Duffy [DMCRC]
Race 2748. WD4+ : Womens Masters D 4+Final
Start Time: 12:05 PM1000M
A248.03North Shore[D] Alexandra Tiffin, Wendy Zammit, Elizabeth Denney-Wilson, Louise McCoach, Cox: Jan Williams, Coach: Kim Rudder
A348.06Yarra Yarra[D] Janelle Dawson, Alison Hallahan, Jo Jackson, Elizabeth Bolam, Cox: Kaye Schmidt
A448.02Melbourne[D] Viki Charles, Frances Graham, Jenn Kilby, Tanja Nishibata, Cox: Marisa Pineo
A548.04Toowong[D] Tracey Evans, Saoirse Cruikshank, Julie Bourne, Janelle Filkin, Cox: Daniella Serra, Coach: Angelina Ellis
A648.01Latrobe University/Melbourne[D] Emma Plowright [MELB], Elaine Miles [LURC], Louise de Koster [LURC], Angela Rice [LURC], Cox: Claire Guy [LURC], Coach: Ben Elgar-White
A748.05University of Queensland[D] Cathryn Rodmell, Annie McDonnell, Rachael Kininmonth, Margot Draydon, Cox: Justin Rhodes, Coach: Edward Draydon
Race 2850. MD1x : Mens Masters D 1xFinal
Start Time: 12:10 PM1000M
B150.03Black Mountain[D] Ben Geier
B250.04Corio Bay[D] Richard Axe
B350.06Essendon[D] David Jacka
B450.05Essendon[D] Donald McNeill
B550.08Lake Tuggeranong[D] Vince Townsend
B650.09Mildura[D] Rob Ellis
Race 2987. WG4x : Womens Masters G 4xFinal
Start Time: 12:15 PM1000M
C187.05Nagambie/Canberra[G] Nerida Carter [CANB], Anne Nicolay [CANB], Maxine James [CANB], Beth Walter [NRC]
C287.08Toowong[G] Trish Carter, Lynette Brown, Julie-Ann Kelly, Marion Elliott, Coaches: Angelina Ellis, Terry Mulligan
C387.03Manning River Composite[G] Jeanette Beeton [LMRC], Chilly Parker [RRC], Judi Walsh [CANB], Amanda Cavill [MANN]
C487.04Melbourne University/Hawthorn[G] Patsy Montgomery [MUBC], Josephine Bant [HAWTH], Pamela Whiting [MUBC], Jennifer Bingham [MUBC]
C587.01Corio Bay[G] Helen David, Christine Hargreaves, Sally Galbraith, Joan Sykes
C687.07Sydney[G] Dorothy De George, Kaye Smythe, Deborah Church, Fiona Martin
Race 3096. MG4- : Mens Masters G 4-Final
Start Time: 12:20 PM1000M
D296.03Melbourne/DMCRC[G] Sam Mollard [DMCRC], Philip Morgan [MELB], Stephen Mollard [MELB], John Dollisson [MELB]
D396.04Pembroke Masters Composite[G] Philip Gebhardt [MRC], Dean Mobbs [MRC], Timothy Willsallen [COFFH], Peter Hodson [PMRC]
D496.01Leichhardt Composite[G] Phillip Titterton [MOSM], Mark Connaghan [MOSM], Geoffrey Raymond [SRC], Justin Milne [LEICH]
D596.05Torrens/Goolwa[G] David England [GRC], Michael Magarey [TORR], Kevin Keough [TORR], John Tonkin [TORR]
D696.02Melbourne University[G] Paul Ferguson, Tom Wood, Victor Mulder, Greg Longden
Race 3197. MG4+ : Mens Masters G 4+Final
Start Time: 12:25 PM1000M
E397.01Corio Bay[G] James Weatherly, Peter Benson, Ian Bridgland, Michael Heaton-Harris, Cox: Monica Arundell
E497.05Toowong/Banks[G] Alan Macsporran [TOOW], Peter Jell [TOOW], Jim Lowe [BANKS], Nick Wallrock [TOOW], Cox: Jasmine Halley [TOOW]
E597.02Melbourne/Cardinal[G] Philip Wright [CRC], Terry Phillips [MELB], Christopher Barton [MELB], Michael Dakic [MELB], Cox: Val Dowell [CGRC]
E697.04Power House[G] John O'Dowd, Nigel Finney, Geoff Pullin, Geoff White, Cox: Linda O'Donnell
Race 3221. WB8+ : Womens Masters B 8+Final
Start Time: 12:30 PM1000M
F221.01Latrobe University[C] Nikki McAllen, Elaine Miles, Louise de Koster, Angela Rice, Kirsten Chapman, Virginia Tainton, Samantha Stewart, Britta Granas, Cox: Claire Guy, Coach: Ben Elgar-White
F321.04Power House[C] Rebecca Marshall, Rachael Lloyd, Sally McManamny, Sian Hebron, Louise Jones, Darryl Foley, Roz Bangs, Kathryn Taylor, Cox: Hayley Verbunt
F421.03Melbourne[B] Leia de Closey, Naomi Raggatt, Frances Graham, Tammy Robichaud, Emily Harridge, Lacinta Rodriquez, Jennie Amin, Ivana Cicchelli, Cox: Jeremy Hofsteede
F521.05University of Queensland[C] Cathryn Rodmell, Nicky Hughes, Alison Scobbie, Sidonie Carpenter, Carla Forbes, Annie McDonnell, Rachael Kininmonth, Margot Draydon, Cox: Justin Rhodes, Coach: Edward Draydon
F621.02Leichhardt Composite[B] Wendy Miller [MOSM], Anna Cicognani [LEICH], Annalisa Armitage [LEICH], Renai Venables [NSHR], Emma Woods [NSHR], Christine Seeliger [LEICH], Jennifer Edge [SRC], Daniela Borgert [LEICH], Cox: Jennifer Pollock [NSHR]
F721.06Yarra Yarra Composite[B] Kate Hutchison [ESSEN], Bernadette Kerr [MOSM], Linda Skidmore [YARRA], Tamsin Brew [NSHR], Michelle Yann [YARRA], Danielle Humphreys [MELB], Bernadette Purton [YARRA], Melanie Ringersma [YARRA], Cox: Marisa Pineo [MELB]
Race 3324. MB4x : Mens Masters B 4xFinal
Start Time: 12:35 PM1000M
G424.02Riverway Composite-ADFA[B] David Searle [RRC], Chris Lowe [CANB], Dwain Boon [SHOAL], Jason Clarke [RRC]
G524.01Black Mountain[B] Stephen Mirtschin, Robert Curtin, Damien Pentony, Michael Simmons
Race 3457. WE1x : Womens Masters E 1xFinal
Start Time: 12:40 PM1000M
H157.03Black Mountain[E] Pamela Nash
H257.13Richmond[E] Geraldine Goss
H357.09Hawthorn[E] Suzan Andrews
H457.14Shellharbour City[E] Heather Gavin
H557.01Black Mountain[E] Jeanette Gasson
H657.12Power House[E] Catherine Allen
Race 3567. ME2- : Mens Masters E 2-Final
Start Time: 12:45 PM1000M
I367.03Toowong[E] Gavin Keily, David Reece
I467.01Corio Bay[E] Peter Aberle, Peter Jeffery
I567.02Power House[E] Peter Leahy, Nick Freezer
Race 36122. MJ1x : Mens Masters J 1xFinal
Start Time: 12:50 PM1000M
J3122.02North Shore[J] John James
J4122.03Yarra Yarra[J] Donald Gibb
J5122.01Banks[J] John Seale
Race 37130. MK1x : Mens Masters K 1xFinal
Start Time: 12:55 PM1000M
K3130.01Canberra[K] Mike Burgess
K4130.02Drummoyne[K] Gerald Garrett
K5130.03Mannum[K] John Banks
Race 38104. WH-K4+ : Womens Masters H - K 4+Final
Start Time: 1:00 PM1000M
L4104.01Lake Macquarie Composite[H] Maggie McLauchlan [MELB], Lea Partridge [MELB], Rosemary Dillon [AMITC], Jeanette Beeton [LMRC], Cox: Raymond Beeton [MANN]
Race 39106. MH1x : Mens Masters H 1xFinal
Start Time: 1:05 PM1000M
M1106.04Drummoyne[H] Graham Wearne
M2106.06Melbourne[H] Ray Young
M3106.08Swan River[I] George Xouris
M4106.03Corio Bay[H] Jeff Sykes
M5106.07Melbourne[H] Paul Bridgeford
M6106.05Manning River 1[H] Philip Peade
Race 4030. WC2x : Womens Masters C 2xFinal
Start Time: 1:10 PM1000M
N130.17Yarra Yarra[C] Jenny Yann, Michelle Yann
N230.16Wendouree Ballarat/Melbourne[C] Tanja Nishibata [MELB], Lee-Anne Martin [WENDB]
N330.12Shoalhaven[C] Katrina Davis, Bronwyn Opferkuch, Coach: Andrew Parry
N430.01ANU/Canberra-ADFA[C] Selina Rowland [CANB], Dearne Grant [ANU]
N530.05Corowa[C] Susan Scott, Julie Underwood, Coach: Wesley Canny
N630.04Commercial[C] Andrea Paynter, Christine Taylor
Race 4140. MC4- : Mens Masters C 4-Final
Start Time: 1:15 PM1000M
O340.03University Queensland/Toowong[C] Bob Law [TOOW], Jeff Conn [UQBC], Cameron Hall [TOOW], Bruce Bennett [UQBC], Coach: Terry Mulligan
O440.02Power House[C] Nick Inglis, Bradley Jones, Nicholas Andreou, Drew Holman
O540.01Commercial Composite[C] Peter Holloway [TUBC], Michael Malakellis [COMM], Stephen Mirtschin [BMRC], Glenn Wright [COMM]
Race 4241. MC4+ : Mens Masters C 4+Final
Start Time: 1:20 PM1000M
P341.04Power House[C] Jeff Hills, Nick Freezer, Don Thomson, Ben Elgar-White, Cox: Linda O'Donnell
P441.03Mosman[C] Paul Bartels, Peter Sutton, Simon Forsterling, Andrew Hourigan, Cox: Wendy Miller
P541.02Black Mountain-ADFA[C] Jeremy Lawrence, Nic Williams, Leigh Gordon, Stephen Reynolds, Cox: Sarelle Woodward
P641.01Barwon[D] Michael du Vallon, Geoffrey Boucher, Stewart Cowey, Simon Naylor, Cox: Leah Du Vallon
Race 43150. MixF-G4+ : Mixed Masters F - G 4+Division
Start Time: 2:00 PM1000M
Q2150.03Power House[F] Brendon Beattie, Geoff Pullin, Helen Menhennitt, Kaye Schmidt, Cox: Hayley Verbunt
Q3150.02Melbourne Argonauts Composite[F] Megan Boness [AMITC], Val Dowell [CGRC], Michael Dakic [MELB], Stewart Niemann [MARC], Cox: Marisa Pineo [MELB]
Q4150.01Manning River[G] John Cross, Narelle Drake, Philip Peade, Amanda Cavill, Cox: Raymond Beeton
Q5150.04Power House[F] Stephen Spring, Nigel Finney, Jennifer Atkins, Catherine Allen, Cox: Deborah Spring
Q6150.05Toowong[G] Heather Warren, Marion Elliott, Alan Macsporran, Peter Jell, Cox: Daniella Serra, Coaches: Terry Mulligan, Angelina Ellis
Race 44136. MixC2x : Mixed Masters C 2xDivision 1
Start Time: 2:05 PM1000M
R3136.07Wendouree Ballarat/Corio Bay[C] Andrew Leehane [CORIO], Lee-Anne Martin [WENDB]
R4136.06Shoalhaven[C] Bronwyn Opferkuch, Dean Watts, Coaches: Andrew Parry, Rick McAlister
R5136.04Melbourne[C] Danielle Humphreys, Roderick Ian Jones
R6136.05Pine Rivers[C] Iain Flockhart, Em Schmeider, Coach: Ray Smith
Race 45136. MixC2x : Mixed Masters C 2xDivision 2
Start Time: 2:10 PM1000M
S3136.08Yarra Yarra[C] Jenny Yann, Andrew Goldstein
S4136.02Canberra/Torrens-ADFA[C] Alyssa Everson [TORR], Kym Fisher [CANB]
S5136.01Black Mountain-ADFA[D] Sarelle Woodward, Leigh Gordon
S6136.03Hawthorn[C] Shane O'Connor-Smith, Niki Calastas
Race 46145. MixE4x : Mixed Masters E 4xDivision 1
Start Time: 2:15 PM1000M
T2145.06Carrum/Bairnsdale[E] Lynne Broad [BRC], Mary Hunter [CARM], Geoff Thomson [CARM], David Rafter [CARM]
T3145.07Hawthorn Composite[E] Geraldine Goss [RCHMD], David Andrews [NRC], Richard Saul [MUBC], Suzan Andrews [HAWTH]
T4145.05Black Mountain[E] Peter Davies, Cecilie Young, Yvonne Poels, Stephen Reynolds
T5145.04Black Mountain[E] Kathy Howard, Frank Briggs, Robert Curtin, Mary Bonney
T6145.01ANA[E] Nigel Lucas, Mary Cameron, Cassandra King, Lawrence Bourke
Race 47145. MixE4x : Mixed Masters E 4xDivision 2
Start Time: 2:20 PM1000M
U2145.10Ulverstone Composite[E] Andrea Rippon [DMCRC], Jillian Johnstone [LINDF], Christopher Rippon [SDBAY], Andrew Streeter [URC]
U3145.09Shellharbour City[E] Howard Hilton, Linda Knox, Darren Britten, Heather Gavin
U4145.03Black Mountain[E] David Nash, Trisha Garrett, Mary Quilty, Stephen Trowell
U5145.08Riverway/Townsville JCU-ADFA[E] Megan Daly [TOWNS], Lisa Daly [TOWNS], Alan Wallace [TOWNS], Jason Clarke [RRC]
U6145.02ANU/Canberra[E] Elaine Bissaker [CANB], Randal Lawrence [CANB], Dearne Grant [ANU], Peter Macartney [ANU]
Race 48154. MixH-K4+ : Mixed Masters H - K 4+Division
Start Time: 2:25 PM1000M
V3154.04Yarra Yarra/Nagambie[H] Donald Gibb [YARRA], Graeme Gibb [NRC], Judith McCombe [YARRA], Jenny Hall [YARRA], Cox: Jackie Petley [YARRA]
V4154.03North Shore 1[I] Susan Walter, Rodney Keable, Susan Wannan, John James, Cox: Jennifer Pollock
V5154.02Banks/Melbourne[I] Maggie McLauchlan [MELB], Lea Partridge [MELB], Dennis Millikan [BANKS], James McKay [BANKS], Cox: Emma Plowright [MELB]
V6154.01Banks Composite[J] Rosemary Dillon [AMITC], Don Christie [BANKS], Judy Packer [PARC], John Seale [BANKS], Cox: Anthony Cahill [ESSEN]
Race 49156. WClub8+ : Womens Masters Champion Club 8+Heat 1
Start Time: 2:45 PM1000M
W2156.02Latrobe University[C] Nikki McAllen, Elaine Miles, Louise de Koster, Angela Rice, Virginia Tainton, Kirsten Chapman, Joukje Siebenga, Britta Granas, Cox: Claire Guy, Coach: Ben Elgar-White
W3156.06North Shore[D] Alexandra Tiffin, Wendy Zammit, Elizabeth Denney-Wilson, Louise McCoach, Peggy McBride, Nicki Blackwell, Renai Venables, Emma Woods, Cox: Jan Williams, Coach: Kim Rudder
W4156.03Melbourne[B] Leia de Closey, Naomi Raggatt, Frances Graham, Tammy Robichaud, Emily Harridge, Lacinta Rodriquez, Jennie Amin, Ivana Cicchelli, Cox: Jeremy Hofsteede
W5156.10University of Queensland[C] Cathryn Rodmell, Nicky Hughes, Alison Scobbie, Sidonie Carpenter, Carla Forbes, Annie McDonnell, Rachael Kininmonth, Margot Draydon, Cox: Justin Rhodes, Coach: Edward Draydon
W6156.05Nagambie[D] Clare Dalton, Debra Dudley, Pauline Day, Beth Walter, Wendy Cotter, Vicki Dudley, Heather Bradbury, Jane Robinson, Cox: Suzan Andrews, Coach: Suzan Andrews

Progress: 1,2,3->Final; Rest->Eliminated
Race 50156. WClub8+ : Womens Masters Champion Club 8+Heat 2
Start Time: 2:50 PM1000M
X2156.08Power House[E] Julie Playfair, Darryl Foley, Victoria Wood, Kathryn Taylor, Helen McManamny, Debbie Van Der Kraan, Roz Bangs, Karen Patten, Cox: Sally McManamny
X3156.01Goolwa[F] Raven North, Karen Went, Judith Younger, Dianne Altmann, Diana Tebneff, Tracey Marshall, Ute Wegener, Stef Wilden, Cox: Susan West, Coach: Bob Russell
X4156.04Melbourne University[E] Felicity Finlayson, Pamela Whiting, Meredith Williams, Flavia Gobbo, Jennifer Bingham, Fleur Spriggs, Bea Klein-van Mullekom, Claire Grayston, Cox: Jenny Scott
X5156.07Perth[F] Frances Schild, Marian Robbins, Lorraine Ironside, Vanessa Grant, Nicky Cato, Debbie Arnold, Susan March, Elizabeth Amann, Cox: Jacqueline Marks, Coach: Joanne Boserio
X6156.09Toowong[E] Julie-Ann Kelly, Janelle Filkin, Heather Warren, Robyn Herries, Tracey Evans, Saoirse Cruikshank, Julie Bourne, Marion Elliott, Cox: Daniella Serra, Coaches: Angelina Ellis, Terry Mulligan

Progress: 1,2,3->Final; Rest->Eliminated
Race 51157. MClub8+ : Mens Masters Champion Club 8+Heat 1
Start Time: 2:55 PM1000M
Y3157.02Black Mountain-ADFA[E] David Nash, Peter Wright, Paul Champness, Peter Davies, Leigh Gordon, Ben Geier, Nic Williams, Stephen Reynolds, Cox: Sarelle Woodward
Y4157.01Barwon[D] Stewart Cowey, Michael du Vallon, Geoffrey Boucher, Andrew Cleary, Dave McPherson, Simon Naylor, Ross George, Richard Tomczak, Cox: Leah Du Vallon
Y5157.03Corio Bay[D] Ian Bridgland, Andrew Leehane, Michael Heaton-Harris, Peter Jeffery, Richard Axe, Peter Aberle, Duncan Ashby, Aroon Tremul, Cox: Monica Arundell
Y6157.05Mosman[D] Mark Lewarne, John Myburgh, Bryan Weir, Christopher Heathcote, Simon Forsterling, Peter Sutton, Paul Bartels, Andrew Hourigan, Cox: Wendy Miller

Progress: 1,2,3->Final; Rest->Eliminated
Race 52157. MClub8+ : Mens Masters Champion Club 8+Heat 2
Start Time: 3:00 PM1000M
Z3157.06Nagambie[G] Bill Day, Tim Brew, Neil Lodding, Shaun O'Shannessy, Patrick McNamara, Neville Howell, David Andrews, Mike Walter, Cox: Julia Finnigan
Z4157.07Toowong[F] Bob Law, Philip O'Dwyer, Alan Macsporran, Peter Jell, Jeremy Brookes, Nick Wallrock, Gavin Keily, David Reece, Cox: Jasmine Halley, Coach: Terry Mulligan
Z5157.04Melbourne University[F] Paul Ferguson, James Peters, John McKenzie, Greg Longden, Anthony Langford, Peter Antonie, Sandy Marshall, Geoffrey Rees, Cox: David England

Progress: 1,2->Final; Rest->Eliminated
Race 53133. MixAB4x : Mixed Masters A & B 4xDivision
Start Time: 3:30 PM1000M
A2133.05Uni Tasmania/Black Mountain[C] Alicia Gustafsson [TUBC], Jacqui Hope [TUBC], Damien Pentony [BMRC], Peter Holloway [TUBC]
A3133.02Riverway/Townsville JCU-ADFA[B] Angela Taylor [TOWNS], Lahnie Clarke [RRC], Jason Clarke [RRC], David Searle [RRC]
A4133.03Shoalhaven Composite-ADFA[B] Sarelle Woodward [BMRC], Alyssa Everson [TORR], Nic Williams [BMRC], Dwain Boon [SHOAL]
A5133.04Toowong[B] Tracey Evans, Saoirse Cruikshank, Michael Murphy, Jack Price, Coaches: Keiran Dwyer, Angelina Ellis
A6133.01Power House[B] Jeff Hills, Ben Elgar-White, Rachael Lloyd, Sally McManamny
Race 54141. MixD4x : Mixed Masters D 4xDivision 1
Start Time: 3:35 PM1000M
B1141.01ANA/University of WA[D] Nigel Lucas [ANA], Mary Cameron [ANA], Catherine Kennedy [UWABC], Alec Monger [ANA]
B2141.05Lake Tuggeranong/Black Mounta..[D] Mark Partridge [BMRC], Christine Young [LTRC], Deb Styman [LTRC], Vince Townsend [LTRC]
B3141.07Ulverstone Composite[D] Andrea Rippon [DMCRC], Catherine Hughes [DMCRC], Christopher Rippon [SDBAY], Andrew Streeter [URC]
B4141.04Hawthorn/Nagambie[D] Mark Oliver [HAWTH], Niki Calastas [HAWTH], David Andrews [NRC], Ruth Oliver [HAWTH]
B5141.02Ballarat City/Wendouree Balla..[D] Meg Merrylees [BCRC], Penny Johnston [BCRC], John King [WENDB], Jamie McDonald [BCRC]
B6141.06Power House[E] Helen Menhennitt, Andre de Boer, Stephen Spring, Catherine Allen
Race 55141. MixD4x : Mixed Masters D 4xDivision 2
Start Time: 3:40 PM1000M

CANCELLED
Race 56148. MixF-G2x : Mixed Masters F - G 2xDivision 1
Start Time: 3:45 PM1000M
D2148.13Lake Tuggeranong[F] Lyndon Langdon, Irene McMahon
D3148.04Canberra[F] Judi Walsh, Dermot Balaam
D4148.01Bairnsdale[F] Ivan Knight, Louise Avery, Coach: Caspar Hammond
D5148.03Black Mountain[F] Peter Wright, Pamela Nash
D6148.23Shellharbour City[F] Linda Knox, Howard Hilton
D7148.16Melbourne[F] Viki Charles, Stephen Mollard
Race 57148. MixF-G2x : Mixed Masters F - G 2xDivision 2
Start Time: 3:50 PM1000M
E2148.09Carrum[F] Mary Hunter, David Rafter
E3148.26Sydney[F] Richard Martin, Fiona Martin
E4148.28Townsville JCU[F] Alan Wallace, Lisa Daly
E5148.10Caulfield Grammarians/Melbour..[F] Michael Dakic [MELB], Val Dowell [CGRC]
E6148.17Corio Bay[F] Michael Heaton-Harris, Sally Galbraith
E7148.15Melbourne[F] Terry Phillips, Louise Phillips
Race 58148. MixF-G2x : Mixed Masters F - G 2xDivision 3
Start Time: 3:55 PM1000M
F3148.02Black Mountain[F] Cecilie Young, Alex Leitch
F4148.08Canberra[F] Fiona Blackwell, Peter Laidlaw
F5148.19Power House[F] Ross Mursell, Victoria Wood
F6148.14Melbourne[F] Jenn Kilby, Christopher Barton
F7148.07Canberra[F] Nerida Carter, Darrell Ninham
Race 59148. MixF-G2x : Mixed Masters F - G 2xDivision 4
Start Time: 4:00 PM1000M
G2148.12Goolwa[G] Diana Tebneff, David England, Coach: Bob Russell
G3148.06Canberra[G] Michael Peedom, Deb Cook
G4148.21Riverside/Adelaide University[G] Roland Dankbaar [ADLUN], Chilly Parker [RRC]
G5148.25Sydney[G] Kaye Smythe, Geoffrey Raymond
G6148.24Swan River/Perth[G] Lorraine Ironside [PRC], Alan Nicoll [SRRC]
Race 60148. MixF-G2x : Mixed Masters F - G 2xDivision 5
Start Time: 4:05 PM1000M
H2148.22Sandy Bay/DMCRC[G] Eve Beecroft [DMCRC], Christopher Potter [SDBAY]
H3148.11DMCRC[G] Sam Mollard, Michele Duffy
H4148.20Richmond[G] Ray Dennis, Geraldine Goss
H5148.05Canberra[G] Christine Brown, David Coles
H6148.27Sydney Womens MLC/Bunbury[G] Janine Godly [BRC], Joseph Zammit [SWMLC]
H7148.18Nagambie[H] Beth Walter, Mike Walter
Race 61138. MixC4+ : Mixed Masters C 4+Division
Start Time: 4:10 PM1000M
I4138.02Power House[C] Jeff Hills, Darryl Foley, Ben Elgar-White, Sian Hebron, Cox: Deborah Spring
I5138.01Commercial/University Tasmania[C] Alicia Gustafsson [TUBC], Jacqui Hope [TUBC], Peter Holloway [TUBC], Glenn Wright [COMM], Cox: Emma Plowright [MELB]
Race 62146. MixE4+ : Mixed Masters E 4+Division
Start Time: 4:15 PM1000M
J3146.01Essendon[E] Fiona O'Brien, Glenn Bottrell, Donald McNeill, Lisa Gandolfo, Cox: Dale Bell
J4146.03Power House[E] Michael Taylor, Don Thomson, Roslyn Snaauw, Sally McKenzie, Cox: Linda O'Donnell
J5146.02Manning River Composite[F] Randal Lawrence [CANB], Peter Macartney [ANU], Elaine Bissaker [CANB], Amanda Cavill [MANN], Cox: Raymond Beeton [MANN]
J6146.04St George Composite[E] Dianne Williams [LEICH], Annalisa Armitage [LEICH], Peter Spasojevic [MOSM], Stephen Irons [STGEO], Cox: Jennifer Pollock [NSHR]
Race 63156. WClub8+ : Womens Masters Champion Club 8+Final
Start Time: 4:30 PM1000M
K1156.09Toowong[E] Julie-Ann Kelly, Janelle Filkin, Heather Warren, Robyn Herries, Tracey Evans, Saoirse Cruikshank, Julie Bourne, Marion Elliott, Cox: Daniella Serra, Coaches: Angelina Ellis, Terry Mulligan
K2156.10University of Queensland[C] Cathryn Rodmell, Nicky Hughes, Alison Scobbie, Sidonie Carpenter, Carla Forbes, Annie McDonnell, Rachael Kininmonth, Margot Draydon, Cox: Justin Rhodes, Coach: Edward Draydon
K3156.04Melbourne University[E] Felicity Finlayson, Pamela Whiting, Meredith Williams, Flavia Gobbo, Jennifer Bingham, Fleur Spriggs, Bea Klein-van Mullekom, Claire Grayston, Cox: Jenny Scott
K4156.06North Shore[D] Alexandra Tiffin, Wendy Zammit, Elizabeth Denney-Wilson, Louise McCoach, Peggy McBride, Nicki Blackwell, Renai Venables, Emma Woods, Cox: Jan Williams, Coach: Kim Rudder
K5156.08Power House[E] Julie Playfair, Darryl Foley, Victoria Wood, Kathryn Taylor, Helen McManamny, Debbie Van Der Kraan, Roz Bangs, Karen Patten, Cox: Sally McManamny
K6156.02Latrobe University[C] Nikki McAllen, Elaine Miles, Louise de Koster, Angela Rice, Virginia Tainton, Kirsten Chapman, Joukje Siebenga, Britta Granas, Cox: Claire Guy, Coach: Ben Elgar-White
Race 64157. MClub8+ : Mens Masters Champion Club 8+Final
Start Time: 4:35 PM1000M
L1157.03Corio Bay[D] Ian Bridgland, Andrew Leehane, Michael Heaton-Harris, Peter Jeffery, Richard Axe, Peter Aberle, Duncan Ashby, Aroon Tremul, Cox: Monica Arundell
L2157.05Mosman[D] Mark Lewarne, John Myburgh, Bryan Weir, Christopher Heathcote, Simon Forsterling, Peter Sutton, Paul Bartels, Andrew Hourigan, Cox: Wendy Miller
L3157.07Toowong[F] Bob Law, Philip O'Dwyer, Alan Macsporran, Peter Jell, Jeremy Brookes, Nick Wallrock, Gavin Keily, David Reece, Cox: Jasmine Halley, Coach: Terry Mulligan
L4157.01Barwon[D] Stewart Cowey, Michael du Vallon, Geoffrey Boucher, Andrew Cleary, Dave McPherson, Simon Naylor, Ross George, Richard Tomczak, Cox: Leah Du Vallon
L5157.04Melbourne University[F] Paul Ferguson, James Peters, John McKenzie, Greg Longden, Anthony Langford, Peter Antonie, Sandy Marshall, Geoffrey Rees, Cox: David England